Konfutsiy instituti grantlari va stipendiyalari to'g'ridan -to'g'ri Xitoy hukumati tomonidan homiylik qilinadi, ta'lim vazirligi boshqaruv organi tomonidan moliyalashtiriladi. Grantlarning maqsadi butun dunyo bo'ylab xitoy tilini rivojlantirish va ommalashtirishdir
Hozirgi kunda institutning filiallarida grant olish uchun ariza beruvchilar soni 130 dan 12000 gacha
Har yili abituriyentlar qabul qilishda bajarishi kerak bo'lgan qoidalardan iborat yig'ma axborot jurnali chiqariladi. Shuningdek, jurnal sahifalarida hujjatlarni topshirish va qabul qilishning to'liq jarayoni tasvirlangan. Talabalarga qulay bo'lishi uchun jurnal rus va ingliz tillarida chop etiladi
Osiyo tizimiga ko'ra, Banxua shahridagi grant dasturlari bahorda qabul qilinadi. Biroq, mashg'ulotlar oktyabr oyida boshlanadi.
Grant olish uchun hujjat topshirgan talabalar quyida tavsiflangan guruhlardan biriga, shuningdek boshqa ariza shartlariga mos kelishi kerak.
Grant olmoqchi bo'lgan barcha abituriyentlar Konfutsiy institutining 5 ta qoidalariga rioya qilishlari shart:
Konfutsiy instituti stipendiyasini olgan chet ellik talabalar faqat Xanban tayinlagan joyda o'qishga yuboriladi.
Xonban grantini olishni istaganlar, shuningdek: Xitoy fuqaroligiga ega bo'lmasliklari, jismoniy va ruhiy sog'lom bo'lishlari, 16 yoshdan 35 yoshgacha bo'lishi kerak (o'qituvchilar yuqori bo'lishi mumkin), HSK sertifikati bor va, albatta, yuqoridagi fikrlarning har biriga mos kelishi kerak.
Grantlar mutaxassislik bo'yicha farq qiladi:
1. Xalqaro Xitoy o'qituvchilari. Ushbu loyiha ikkinchi chet tili sifatida xitoy tilini mukammal biladigan professional o'qituvchilarni tayyorlaydi. Ushbu dastur bo'yicha magistrlar 2-3 yil davomida eng yangi usullar bilan o'qitiladi, diplom olgandan so'ng siz dunyoning istalgan mamlakatida xitoy tilidan dars berishingiz mumkin.
2. "Xitoy filologiyasi", "Xitoy falsafasi", "Xitoy tarixi" - 5 yoki 10 oylik maxsus kurslar.
O'qitish maqsadi: kadrlarni seminar va chuqur darslar usulida o'qitadigan va o'qitadigan davlat dasturiga muvofiq, mashg'ulotlarga qatnashish darajasini oshirish kerak. Xitoy tili va Xitoy madaniyatini tarqatish usullarini ishlab chiqish
3 turdagi grantlar (stipendiyalar):
To'liq grant:
-Bepul o'qish;
-Yotoqxonada bepul yashash;
-Oylik stipendiya;
-Bepul ro'yxatdan o'tish;
-Bepul tibbiy sug'urta;
-Bepul darsliklar va o'quv materiallari.
6 oylik grant ham cho'ntak va bir martalik moliyaviy yordam beradi.
Biroq, Xitoy kurslari uchun 4 haftalik grant shaxsiy xarajatlar uchun mablag 'bermaydi. Bundan tashqari, nafaqa yordami ko'rsatilmaydi. Ammo 6 oy davomida xitoy tilini o'rganmoqchi bo'lganlarga shaxsiy ehtiyojlari uchun mablag 'ajratiladi, lekin bir martalik qo'llanmasiz.
Qisman mukofot ham bor: individual turar joy binolarini moliyalashtirish huquqiga ega.
Xitoyga grant evaziga kelgan talabalar avval universitet kampusida ro'yxatdan o'tishlari kerak. Bundan tashqari, o'z vaqtida o'qishni boshlash muhim - aks holda ular grantdan mahrum bo'lishlari mumkin.
Konfutsiy institutlari dasturining ta'sirini maksimal darajada oshirish uchun bakalavriat, magistratura va doktorantura uchun har yili attestatsiya tashkil etiladi. Barcha talabalar uni 1 yil yoki undan ko'proq muddatga topshirishlari kerak.
Kelgusi yilda grant bo'yicha o'qishni davom ettirish huquqi to'g'ridan-to'g'ri attestatsiya natijalariga bog'liq.

Гранты и стипендии в Институте Конфуция спонсируются непосредственно правительством Китая, на средства органа управления Министерства Образования. Цель грантов - развитие и популяризация китайского языка по всему миру
Сейчас, число претендующих на грант в филиалах заведения составляет 12 000, из 130 стран мира.
Каждый год публикуется информационный журнал-сводка, состоящий из правил, которым должны соответствовать абитуриенты при поступлении. Также, на страницах журнала описан полный процесс подачи документов и поступления. Для удобства студентов, журнал дублируется на русский и английский язык
По азиатской системе, заявки на грант в Баньхуа принимаются весной. Однако, обучение начинается в Октябре.
Студенты, желающие получить грант, должны подходить под одну из описанных ниже групп, а также соответствовать другим условиям подачи заявки.
Все желающие, кто намерен получить грант, должны соответствовать всем 5 правилам Института Конфуция:
Зарубежные студенты, получившие стипендию Института Конфуция, направляются для учебы только туда, куда их распределит Ханьбань.
Желающие получить грант от Ханьбань, обязаны также: не иметь гражданства Китая, быть физически и психически здоровыми, находиться в возрасте от 16 до 35 лет (преподавателям можно выше), иметь сертификат HSK и конечно, подходить под каждый из пунктов выше.
Гранты различаются по специальностям:
1. «Международные преподаватели китайского языка». Этот проект готовит педагогов-профессионалов с отличным уровнем владения китайского как второго иностранного языка. Магистров по этой программе готовят 2-3 года по новейшим методикам, после получения диплома – можно преподавать китайский язык в любой стране мира.
2. «Китайская филология», «Философия Китая», «История Китая» - спецкурсы 5 или 10 месяцев.
Цель обучения: согласно государственной программе, обучающей и подготавливающей кадры методом семинаров и углубленных занятий, необходимо повысить уровень вовлеченности в китайский язык, и развить методы распространения культуры Китая
3 вида гранта (стипендии):
Полный грант:
-Бесплатная учеба;
-Бесплатное проживание в общежитии;
-Ежемесячная стипендия;
-Бесплатная регистрация;
-Бесплатная медицинская страховка;
-Бесплатные учебники и учебные материалы.
Грант, сроком на 6 месяцев,,также предоставляет карманные деньги и единоразовую материальную помощь.
Однако, грант на курсы китайского языка сроком в 4 недели, не выделяет средства на персональные расходы. Также, не предоставляется помощь в виде пособия. Но тем, кто планирует изучать китайский язык в течение 6 месяцев, выделяются средства на личные нужды, но без однократного пособия.
Существует также грант с частичным вознаграждением: с правом на финансирование отдельных пунктов проживания.
Студентам, прибывшим в Китай по гранту, сперва необходимо пройти регистрацию в кампусе университета. Далее важно своевременно начать учебу - иначе они рискуют лишиться гранта.
Чтобы максимально усилить эффект от обучения программы Институтов Конфуция, была учреждена ежегодная аттестация для студентов, магистратуры и докторантуры. Ее обязаны проходить все обучающиеся сроком от 1 года.