Bu haqda tashvishlanmang. Biror narsani, ayniqsa tillarni o'rganish yoki qayta o'rganish haqida gap ketganda, bolalar yangi ma'lumotlarni tezda o'zlashtirish qobiliyatiga ega. Albatta, xitoy tilini o'rganish qiyin!
Taxmin qilish mumkinki, kattalarga xitoy tilini o'rgatish juda qiyin, bolalarga tilni o'rgatish deyarli imkonsizdir. Farzandingiz geometriyadan uy vazifasini bajarishni siz taslim bo'lgunga qadar qilgan vaqtni eslaysizmi? Bolalarga qiyin mavzuni o'rgatish mutlaqo mumkin.
Foydalanish oson bo'lgan ilovalar, qiziqarli o'yinlar va o'quv asboblari yordamida biz bolalarga Xitoy va xitoy tili haqida ko'proq ma'lumot berishimiz mumkin. Qolaversa, agar siz xitoy tilini o'rganishni endigina boshlagan bo'lsangiz, xitoy tilini o'rganishning hozirgi tartibiga kiritish uchun bir yoki ikkita qiziqarli yangi manbalarni topishingiz mumkin!
Bu qiziqarli. Bolalar o'rganishni yaxshi ko'radilar, lekin buni ular zavqlanadigan tarzda qilishlari kerak. Xitoy madaniyati bolalar uchun qiyin, yangi va qiziqarli. Nega ularga buni o'rgatmaysiz?
Xitoy tili odatda faqat o'rta maktabda o'qitiladi. Biroq, yoshligidan til o'rganish, uzoq muddatda ravonlikni yaxshilaydi!
Bu ularning professional va moliyaviy kelajagini ikki tilli kattalar sifatida kengaytirishi mumkin. Ikki tilli yoki ko'p tilli kattalar ma'lum sohalarda ko'proq pul ishlash imkoniyatiga ega. Farzandingizga yangi tilni o'rgatib, siz uni porloq kelajak uchun o'rnatasiz. Va xitoy tili dunyodagi eng keng tarqalgan til bo'lgani uchun, siz ularning ufqlarini yanada kengaytirasiz.
Yangi tilni o'rganish bolalarga madaniy xilma -xillik haqida ko'proq ma'lumot olish uchun eshiklarni ochadi. Nafrat - bu sotib olingan narsa, bolalar tug'iladigan narsa emas. Eshiklarni ochib, dunyoning rang-barangligi va salqinligini ko'rsatsangiz, siz kelajakka bag'rikeng va ochiq fikrli bolalarni tarbiyalashga hissa qo'shasiz. Buning eng yaxshi usullaridan biri bolalarga xitoy madaniyati va ba'zi mandarinlar haqida ma'lumot berishdir.
& nbsp;
Ilovalar - yoshingizdan qat'i nazar, xitoy tilini o'rganishning ajoyib usuli. Bu ilovalarni smartfon yoki planshetga yuklab oling va o'rnating va bolangizga uni yaxshilab o'rganishiga ruxsat bering. Ilovalar - zerikarli ma'ruzalar yaratmasdan, bolalar uchun o'qishni osonlashtirishning ajoyib usuli.
FluentU
iOS | Android bolalar uchun xitoy tilini o'rganadi
Bu ilova xitoy tilida yozish, o'qish, gapirish va tinglashni o'rganish uchun ajoyib vosita. Garchi bu eng yosh o'quvchilarga biroz ilg'or bo'lib tuyulsa-da, bu yangi bilimlarni amalda qo'llash uchun ajoyib imkoniyatdir.
FluentU haqiqiy dunyodan olingan videolarni, masalan, musiqiy videolarni, film treylerini, yangiliklarni va ilhomlantiruvchi suhbatlarni oladi va ularni shaxsiy til o'rganish darslariga aylantiradi. Video bolalar uchun ham, kattalar uchun ham qiziqarli bo'lgani uchun, bu xitoy tilini o'rganish har doim qiziqarli va hech qachon mashaqqatli bo'lmasligini ta'minlashning foydali usulidir.
FluentU -da videoni tomosha qilayotganda, kontekstli ta'riflar, ko'rgazmali qurollar va bu so'zni ishlatadigan boshqa videolarga ko'rsatgichlar uchun notanish so'zni bosing. Siz ko'rishni tugatganingizdan so'ng, FluentU video kontentini fleshkartalarga va mashqlarga aylantiradi, shunda siz ko'rgan har bir video bilan mahoratingiz oshadi.
Bundan tashqari, FluentU siz o'rgangan narsalarni eslab qoladi va shu ma'lumotlarga asoslangan holda yangi tarkibni taklif qiladi, shuning uchun bu haqiqatan ham shaxsiylashtirilgan platforma.
LinguPinguin
iOS
Bu ilova nafaqat bepul, balki maktabgacha yoshdagi bolalar uchun maxsus mo'ljallangan. Bolalarga xitoy tilida gapirish va tinglashni o'rgatish uchun yoqimli va rang -barang multfilmlar va grafikalar ishlatiladi.
Bu ilovada to'qqiz xil mavzu, jumladan hayvonlar, transport, oziq -ovqat va boshqalar bor! Murakkab animatsiyalar va grafikalar bu ilovani hatto kattalar uchun ham jozibador qiladi.
Chungabu
Bu bepul interaktiv bepul ilova xitoycha so'zlarga mos keladigan karta uslubidagi kulgili tasvirlarni birlashtiradi. U bolalarga har kungi so'zlarni 拼音 (pīn yīn) - xitoycha romanlashtirishda o'rgatish uchun mo'ljallangan.
Bundan tashqari, professional tarjima qilingan elektron kitoblar va yangi boshlanuvchilar va ilg'or o'quvchilar uchun mos chiroyli rasmli kartochkalar mavjudXitoy tilini o'rganayotgan 10 -talabalar. Bu ilova, albatta, yosh o'quvchingiz bilan o'sadi!
Qiziqarli xitoyliklar
iOS | Android
Bu ko'p qirrali ilova bolalarga xitoy tilida o'qish, gapirish va yozishni o'rgatish uchun murakkab, ammo qiziqarli o'yinlardan foydalanadi. O'ttizdan ortiq turli xil o'yinlarni tanlashingiz mumkin, bolangiz xitoy tilini o'rganishga odatlanib qoladi!
Biz o'quv telekanali uchun yangilik emasmiz. Sesame ko'chasi va Dora Explorer Bu bolalar hayotining boshqa darslari orasida bolalarga til ko'nikmalarini o'rgatish uchun keng tarqalgan tanlov bo'lgan ommaviy axborot vositalarining ikkita misoli.
YouTube'da bolalar uchun foydali bo'lgan juda ko'p xitoy videolari, shuningdek siz o'qitishda foydalanishingiz mumkin bo'lgan teledasturlar bor.
Siz quyida biz taklif qilayotganlardan to'yganingizda ham, ular sizni boshqalarga, yanada qiziqroqlariga olib keladi.
Ishni boshlash uchun bir nechtasi.
'Ni Xao Kay-lan'
Bu shou ko'pincha xitoylik hamkori Dora Explorer deb nomlanadi va bu juda to'g'ri. "Ni Xao Kay-lan" bolalarga xitoycha so'zlarni o'rgatish uchun shunga o'xshash interaktiv usullardan foydalanadi, masalan, kuzatuvchi boladan savollar berish va javob kutish.
Bu teledasturda Xitoy tarixi va madaniyati, shuningdek, hayot saboqlari haqida qiziqarli faktlar mavjud.
'Band bandlar: xitoyliklar'
Busy Beavers animatsiyalari va til kliplari bilan o'rganing. Biz ta'kidlagan video-to'liq metrajli serial. 56 daqiqada siz "Mening ismim & hellip" kabi ranglar va asosiy iboralar kabi asosiy xitoy tillarini o'rganasiz.
Xitoy tilini o'rganish by Feet Love Socks
Bu YouTube video seriyasi pinyin, xitoy tilida gapirish va tinglashga ko'proq e'tibor qaratadigan individual darslarga bo'lingan. Bu video tanishish asoslarini o'rgatadi, lekin boshqa videolarda ranglar va raqamlar ishlatiladi.
Ularda hatto "Salom qo'shig'i" deb nomlangan kulgili video bor. "Louga o't, sevgilim" musiqasiga.
"Yorqin izlar: Xitoy chiroqlari"
"Kichkina hayot" videolari Miss Twinkle va uning sinfining ta'lim olamidagi sarguzashtlarini aks ettiradi, ular atrofdagi dunyoni kashf etadilar (odatda qo'shiqlar shaklida).
Bu mashhur YouTube darsliklari bolalarga xitoy tilida hisoblashni o'rgatishga qaratilgan. Ingliz tilida bolalar raqamlarni xitoy tilida eshitishlari va tegishli belgini ko'rishlari mumkin.
Flashcards ko'p yillar davomida bolalarga deyarli hamma narsani o'rgatish uchun foydali vosita bo'lib kelgan.
Jismoniy kartalarni o'zingiz tayyorlash juda oson. Bir nechta indeks kartalari va qalamlarni bir joyga to'plang, bir tomoniga inglizcha so'z yozing, ikkinchi tomoniga pinyin, agar xohlasangiz, rasm qo'shing va bolangizga turli so'zlarni eslab qolish uchun fleshkartlardan foydalaning.
Agar siz bunday ijodkorlik bilan qiziqmasangiz, Sariq ko'prikda bolalar va kattalarga Xitoy romanizatsiyasi va 汉字 (h & agrave; nz & igrave) asoslarini o'rgatish uchun maxsus mo'ljallangan ajoyib raqamli kartochkalar mavjud. ;) xitoycha belgilar uchun. Siz ham ushbu resurs yordamida darslaringizni sozlashingiz mumkin.
Kartalardan foydalanish uchun biz oddiy boshlashni tavsiya qilamiz.你好 (nǐ hǎo) - salom, 不 (b & ugrave;) - yo'q yoki 是 (sh & igrave;) - ha kabi besh yoki oltita oddiy so'zni tuzing. Farzandingizga ularga qarashga, tinglashga va hokazo vaqt bering. Bolaning xitoy tilini quloq orqali tushunishiga ishonch hosil qiling. & Nbsp;
Keyin ularga kartalarni birma -bir ko'rsatishni boshlang, shunda ular qahramonlarni xitoy tili va inglizcha tarjimasi bilan bog'lay oladimi? Unga o'ylash uchun kartalar o'rtasida bir -ikki daqiqa vaqt bering.
Hammasi muvaffaqiyatsiz bo'lganda, uni o'yinga aylantiring! Amaliy mashg'ulotlar-bu bolalarga o'z qo'llari bilan biror narsa qilishni o'rgatganda, o'z qo'llari bilan biror narsa yasashga qiziqishning ajoyib usuli.
Rosetta Stounning Hanzi + Pinyin + inglizcha tayoq o'yini bilan tanishing. Bu xitoy madaniyati, o'yinlari va so'z tarjimasini birlashtirgan ajoyib loyiha. Ushbu loyihani yaratish uchun sizga faqat qalam, qog'oz, qaychi, piyola va tayoq kerak. Bu osonroq bo'lmasdi!
Bu mandarin bilan kurashishning yagona yo'li emas. Siz bolalaringiz uchun Xitoy madaniyati kunini tashkil qilishingiz mumkin, u erda siz xitoy taomlarini tayyorlaysiz, Ni Xao Kay Langa qarang. va xitoy uslubidagi hunarmandchilik buyumlarini birgalikda tayyorlang.
Agar siz bolalaringizga Pinyin yoki Xanzini faol o'rgatmasangiz ham, siz ularni xitoy madaniyati bilan tushunarli qilib tanishtirasiz.
CCN Uzbekistan Xitoy tili markazi dagi O'zbekistondagi eng yaxshi o'qituvchilar farzandlaringizga xitoy tilini tez va oson o'rganishga yordam beradi. Biz va'da bera olamizki, biroz rejalashtirish va qiziqarli mashg'ulotlar va resurslardan so'ng, sizning bolalaringiz, albatta, 中文 (zhōng w & eacute; n) - xitoy tili haqida ko'proq bilib olishadi.

Как часто вы помогаете своему ребенку с домашним заданием? Вы иногда испытываете трудности? Кажется, они во всем разбираются раньше вас? Разве не здорово, когда тебя показывают дети?
Не переживайте из-за этого. Когда дело доходит до изучения или повторного изучения вещей, особенно языков, у детей есть способность быстро усваивать новую информацию. А китайский язык определенно сложно выучить!
Можно предположить, что, поскольку обучить китайскому языку взрослых достаточно сложно, обучение детей языку практически невозможно. Но помните то время, когда ваше чадо делало домашнее задание по геометрии прямо перед тем, как вы чуть не сдались? Обучить детей сложному предмету абсолютно возможно.
С помощью удобных приложений, забавных игр и средств обучения мы можем научить детей больше о Китае и китайском языке. Кроме того, если вы только начинаете изучать китайский язык, став взрослым, вы можете просто найти один или два интересных новых ресурса, которые можно включить в свою текущую рутину изучения китайского языка!
Это весело. Дети любят учиться, но это нужно делать так, чтобы это им нравилось. Китайская культура является сложной, новой и интересной для детей. Почему бы не научить их этому?
Китайский обычно предлагается только в старших классах школы. Тем не менее изучение языка в более молодом возрасте может только улучшить беглость в долгосрочной перспективе!
Это могло бы расширить их профессиональное и финансовое будущее как двуязычного взрослого. Двуязычный или многоязычный взрослый имеет хорошие шансы заработать больше денег в определенных областях. Обучая ребенка новому языку, вы настраиваете его на светлое будущее. А поскольку китайский язык - самый распространенный язык в мире, вы определенно еще больше расширяете их кругозор.
Изучение нового языка открывает детям двери, чтобы больше узнать о культурном разнообразии. Ненависть - вещь приобретенная, а не то, с чем рождаются дети. Когда вы открываете двери и показываете, насколько разнообразен и крут мир, вы вносите свой вклад в воспитание толерантных и непредубежденных детей на будущее. Один из отличных способов сделать это - рассказать детям о китайской культуре и немного мандаринского языка.
Приложения - отличный способ выучить китайский язык независимо от вашего возраста. Просто скачайте и установите эти приложения на свой смартфон или планшет, и пусть ваш ребенок как следует его изучит. Приложения - отличный способ облегчить уроки для детей, не создавая скучные лекции самостоятельно.
FluentU
iOS | Android learn-Chinese-for-kids
Это приложение - отличный инструмент для того, чтобы научиться писать, читать, говорить и слушать на китайском. Хотя он может показаться немного продвинутым для самых маленьких учеников, это отличный всеобъемлющий ресурс, позволяющий применить новые знания на практике.
FluentU берет видео из реального мира - например, музыкальные видеоклипы, трейлеры к фильмам, новости и вдохновляющие выступления - и превращает их в индивидуальные уроки изучения языка. Поскольку видео интересны как детям, так и взрослым, это полезный способ убедиться, что изучение китайского языка всегда весело и никогда не будет рутиной.
Во время просмотра видео на FluentU нажмите на любое незнакомое слово, и вы получите контекстные определения, а также наглядные пособия и указатели на любые другие видео, в которых используется это слово. После того как вы закончите просмотр, FluentU преобразует видеоконтент в карточки и упражнения, чтобы ваши навыки развивались с каждым просмотренным видео.
Кроме того, FluentU запоминает то, что вы узнали, и предлагает новый контент на основе этой информации, так что это действительно персонализированная платформа.
LinguPinguin
iOS
Это приложение не только бесплатное, но и специально разработано для дошкольников. Милые и красочные мультфильмы и графика используются, чтобы научить детей говорить и слушать на китайском.
В этом приложении есть девять различных тем, включая животных, транспорт, еду и многое другое! Искусная анимация и графика делают это приложение привлекательным даже для взрослых.
Чунгабу
Это супер-интерактивное бесплатное приложение связывает забавные изображения в стиле карточек с соответствующими китайскими словами. Оно предназначено для обучения детей озвучиванию повседневных слов на 拼音 (pīn yīn) - китайской латинизации.
В нем также есть электронные книги с профессиональным переводом и прекрасно иллюстрированные карточки, подходящие для начинающих и продвинутых студентов, изучающих китайский язык. Это приложение обязательно будет расти вместе с вашим юным учеником!
Забавный китайский
iOS | Android
В этом универсальном приложении используются сложные, но забавные игры, чтобы научить детей читать, говорить и писать на китайском языке. Из более чем тридцати различных игр на выбор ваш ребенок обязательно пристрастится к изучению китайского языка!
Мы не новички в образовательном телевидении. «Улица Сезам» и «Дора-исследовательница» - это всего лишь два примера детских медиа, которые являются популярным выбором для обучения детей языковым навыкам среди других уроков жизни.
На самом деле на YouTube есть немало полезных китайских видео для детей, а также телешоу, которые вы можете использовать в своем обучении.
Даже когда вы насытились теми, которые мы предлагаем ниже, они приведут вас к другим, более интересным.
Вот несколько, с которых можно начать.
«Ни Хао Кай-лань»
Это шоу часто называют китайским аналогом «Доры-исследовательницы», и это довольно точно. «Ни Хао Кай-лань» использует аналогичные интерактивные методы для обучения детей китайским словам, такие как постановка вопросов и ожидание ответа от наблюдающего ребенка.
Это телешоу также может похвастаться некоторыми довольно интересными фактами о китайской истории и культуре, а также уроками жизни.
«Занятые бобры: китайцы»
Обучайтесь с помощью анимационных видеороликов и языковых клипов Busy Beavers. Видео, которое мы выделяем, представляет собой полнометражную серию. За 56 минут вы выучите некоторые основы китайского языка, такие как цвета и основные фразы, такие как «Меня зовут…»
«Изучение китайского» от Feet Love Socks
Эта серия видеороликов YouTube разбита на отдельные уроки, которые больше посвящены пиньинь, разговорной речи и аудированию на китайском языке. В этом конкретном видеоклипе рассказывается об основах знакомства, но в других видеороликах используются цвета и числа.
У них даже есть веселое видео «Hello Song» на мелодию «Skip to the Lou, My Darling».
«Мерцающие тропы: китайские фонарики»
Видео с Little Lives показывают обучающие приключения мисс Твинкл и ее класса, когда они открывают для себя окружающий мир (обычно в форме песен).
Выпуски этой популярной обучающей серии YouTube посвящен обучению детей счету на китайском языке. На английском языке дети могут слышать числа на китайском языке и видеть соответствующий символ.
Карточки были полезным инструментом для обучения детей практически всему на протяжении многих-многих лет.
Сделать физические карточки самостоятельно довольно просто. Просто соберите несколько каталожных карточек и ручек, напишите слово на английском с одной стороны, пиньинь с другой, добавьте несколько иллюстраций, если хотите, и используйте карточки, чтобы помочь вашему ребенку запомнить разные слова.
Если вас не интересует такой творческий подход, у Yellow Bridge есть несколько потрясающих цифровых карточек, специально предназначенных для обучения детей и взрослых основам 拼音 (pīn yīn) - китайской латинизации и 汉字 (hàn zì) - китайских иероглифов. Вы также можете настроить уроки, используя этот ресурс.
Чтобы использовать карточки, мы рекомендуем начать с простого. Составьте пять или шесть простых слов, таких как 你好 (nǐ hǎo) - привет, 不 (bù) - нет или 是 (shì) - да. Дайте ребенку время осмотреть их, послушать и т. Д. Убедитесь, что ребенок понимает китайский на слух.
Затем начните показывать им карточки по одной, чтобы посмотреть, смогут ли они связать символы с китайским многословием и английским переводом. Дайте ему минуту, или две между карточками, подумать.
Когда ничего не помогает, превращайте это в игру! Практические занятия - отличный способ заинтересовать группу детей изготовлением чего-либо своими руками, одновременно обучая их чему-то другому.
Посмотрите игру Hanzi + Pinyin + English Chopstick Game от Rosetta Stone. Это отличный проект, сочетающий в себе китайскую культуру, игры и перевод слов в одно целое. Все, что вам нужно для создания этого проекта, - это ручка, бумага, ножницы, миска и палочки для еды. Нет ничего проще!
Это не единственный способ разобраться с мандарином. Вы также можете организовать день китайской культуры для своих детей, где вы готовите китайскую, еду, смотрите «Ни Хао Кай-лань» и вместе делаете несколько поделок в китайском стиле.
Даже если вы не обучаете своих детей пиньинь или ханьцзы активно, вы все равно знакомите их с китайской культурой так, как они могут понять.
Лучшие учителя Узбекистана в Центре китайского языка CCN Uzbekistan, помогут вашим детям быстро и легко выучить китайский. Мы можем пообещать, что после небольшого планирования и некоторых забавных практических занятий и ресурсов ваши дети определенно отлично проведут время, узнавая больше о 中文 (zhōng wén) - китайском!